Raf Sistemleri

Ana Sayfa Raf Sistemleri

Raf Sistemleri

Raf Sistemleri Hakkında Merak Edilenler

Günümüzde sürekli olarak gerçekleşen ürün alım satımları bazı sektörlerinde doğmasına olanak sağlamıştır. Lojistik sektörü, perakende ve toptan ürün alım satımı yapan firmaların ihtiyaçları doğrultuşunda ortaya çıkan bu sektörlerden birisi de raf sistemleri hizmetlerini sağlayan firmalardır. Peki raf sistemleri nelerdir, ne işe yaramaktadır, raf sistemlerinin fiyatları nelerdir? Raf sistemleri hakkında merak edilen bu soruları ise bizler sizin için cevapladık.

Raf Sistemleri Nelerdir?

Gelişen ve dönüşen dünyanın, eskimeyen ve hiç eskimeyecek olan uygulamalarından bir tanesi alım her türlü ürünün alım satımının yapılmasıdır. Bu bir ihtiyaçtır ve her zaman da bir ihtiyaç olarak kalacaktır. Bu ürün alım satımları sırasında ise devreye birçok farklı sektör ve hizmet grupları ortaya çıkmaktadır. Ürünlerin alınıp satılması sırasında gerçekleşecek olan depo hizmetlerini ise birçok firma ve işletme üstlenmiş durumdadır. Bu firmaların ürünlerini depolarında istiflemesi ve stoklaması için de depo raf sistemleri hizmetleri devreye girmektedir. Her sektörün ürünlerinin saklanmasında, stoklanmasında ve korunmasında bu depo raf sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle elinde fazla ürün olan işletmeler ve firmalar bu ürünlerinin zarar görmeden, değerini kaybetmeden ve düzenli bir şekilde saklanmasını istemektedir. Saklanılacak ürün ne olursa raf sistemleri sayesinde bu ürünler zarar görmeden muhafaza edilebilmektedir. Raf sistemlerinden faydalanan firmalar ve şirketler ise belirli bir sektörle kısıtlanamaz. Ağır tonajlı, hafif, büyük, küçük, yatay, dikey, az ya da çok fark etmeden her ürün için özel olarak üretilen raf sistemleri mevcuttur. Ürünler için özel olarak tasarlanan bu raf sistemleri, araç içi raf sistemleri şeklinde de kendini göstermektedir. Araç içi raf sistemleri ise, küçük ve ürün taşıma kapasitesi az olan araçların içinin genişlettirilerek daha fazla ürün taşımasına olanak sağlamaktadır. Kısaca belirtmemiz gerekirse raf sistemleri; her türlü ürünün, hizmetin, gerek araçlarda gerekse depolarda zarar görmeden, düzenli bir şekilde istiflenmesi için özel olarak üretilen ve çelikten yapılan bir hizmet sektörü olarak tanımlayabiliriz.

Raf Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Raf sistemlerinin farklı sektörlerde, farklı ürünleri taşıyabilecekleri şekilde tasarlandığından bahsetmiştik. Bu yüzden raf sistemlerini bu farklılıklarına göre sınıflandırma yapmamız gerekir. Çünkü raf sistemlerinin fiyatlarının belirlenmesinde ki ölçüt de bu farklılıklardır. Bu raf sistemleri ise şu şekildedir:

  • Palet Rafları: Taşınması zor olan ağır tonajlı ürünlerin depolanması için özel olarak üretilen raf sistemidir.
  • Koli ve Kutu Elleçleme Rafları: Farklı kategorilerdeki ürünlerin, farklı farklı kolilerde kolilenerek saklanması için hazırlanan raf sistemidir.
  • Konsol Kollu Raflar: Her ürünün dikey bir şekilde olmadığı düşüncesiyle yatay da yer kaplayan ürünler için özel olarak tasarlanan raf sistemleridir.
  • ,Kalıp Rafları: Tek parçalı ve ağır yüklerin stoklanması, taşınması ve depolanması için kullanılan raf sistemleri.
  • Sırt Sırta Raf Sistemleri: İki tane raf sisteminin arkalı önlü bir şekilde monte edilmesiyle oluşur.