Mezanin Raf Sistemleri

Ana Sayfa Mezanin Raf Sistemleri

Mezanin Raf Sistemleri

Mezanin Raf Sistemleri Hakkında Merak Edilenler

Raf sistemlerinden bir tanesi olan mezanin raf sistemi, işletmelerin ve firmaların depolama ihtiyaçları göz önüne alınarak özel olarak üretilmiştir. Özellikle küçük depolara sahip iş yerleri tarafından sıklıkla kullanılan mezanin raf sistemleri, depo alanlarının maksimum verime ulaşması için özel olarak tasarlanmıştır. Depo alanlarının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan mezanin raf sistemleri, raf ayakları kullanılarak hazırlanmaktadır. Bu raf ayakları sayesinde depolarda kat çıkılır ve bu şekilde malum alanının en iyi şekilde değerlendirilmesi sağlanır. Depo alanının yüksekliğine göre çıkılan bu katlar sayesinde deponun sistem hacmi artış göstermektedir. İsteğe göre yanlamasına ya da uzunlamasına göre şekillendirilen mezanin raf sistemleri, katlar üzerinde yürüyüş alanları bulundurur. Aynı zamanda da platformlar üzerinde tel ızgara, sunta, mdf, sac tava gibi malzemeler eklenerek mezanin raf sistemleri müşterilere sunulmaktadır. Katlar arası geçişlerde kullanılmak üzere de asansör ve merdiven desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Mezanin raf sistemini diğer raf sistemlerinden en ayırıcı özellik ise depolama hizmetini ve çalışma alanını aynı anda sunmasıdır. Mezanin raflarının kullanım alanları ise genellikle ürün fazlalığının ve çeşitliliğinin fazla olduğu depolardır.

Mezanin Raf Sistemleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Mezanin raf sistemleri, depolama alanlarında bulunan raflar arasındaki koridorlara yürüme yollarının yapılması sonucunda diğer raf sistemlerinden ayrılan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem depolama hizmetini hem de çalışma ortamını aynı anda bulunduran mezanin raf sistemleri, çok katlı olarak inşa edilmektedir. Mezanin raflarının çok katlı olarak yapılabilmesinden kaynaklı olarak da kullanılan maksimum saviyeye ulaştırılmaktadır. Bu da kullanılacak alanın en verimli olduğu hale getirilmesi demektir. Şirketler ya da firmaların ise mezanin rafları tercih etme sebeplerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan bu durum şirketlerin maddi kayıplarının önüne geçilmesini de sağlamaktadır. Ürün çeşitliliği ve fazlalığı olan depolarda tercih edilen mezanin raf sistemleri sayesinde firmalar ürünlerini güvenli bir şekilde muhafaza edebilmektedirler. Peki genel olarak mezanin raf sistemlerinin tercih edilme sebepleri nelerdir:

  • Mevcut kullanım alanının en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.
  • Maliyetleri azalttığı için ekonomiktir.
  • Verimli ve etkin bir depolama ve çalışma ortamı sunar.
  • Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına yönelik olarak dik ya da yatay şekillerde özel olarak üretilebilmektedir.
  • Üst üste çıkılan katlar sayesinde büyümek ve genişlemek için alan kazanımı sağlamaktadır.

Mezanin Raf Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Raf ayakları kullanılarak platform sistemi oluşturan mezanin raf sistemleri, depo hacminin artmasını sağlamaktadır. Depo hacminin artmasını belirleyen en önemli etken ise depo alanının genişliğidir. Fakat küçük depolarda bile kullanılan katlar sayesinde alınabilecek en iyi verim mezanin raf sistemleri sayesinde alınmaktadır. Sunduğu depo hizmetlerinin yanında ise müşterilerine aynı ortamda çalışma imkanını da sağlamaktadır. Bu durum da mezanin raf sistemlerinin tercih edilme oranlarını arttırmaktadır.