Araç İçi Dolap ve Raf Sistemleri

Ana Sayfa Araç İçi Dolap ve Raf Sistemleri

Araç İçi Dolap ve Raf Sistemleri

Araç İçi Dolap Ve Raf Sistemleri Hakkında Merak Edilenler

Birçok firmanın tercihi olan raf sistemleri, işletmelerin depolama hizmetlerini kolaylaştırmak için üretilmiştir. Depo alanlarındaki ürünlerin düzenli bir şekilde istiflenmesi ve stoklanması için kullanılan raf sistemleri, özellikle lojistik desteği sağlayan, toptan ve perakende ürün alıp satan firmalar tarafından kullanılmaktadır. Firmaların maliyetlerini azaltan bu depolama raf sistemleri, çok fazla ürüne ve küçük bir alana sahip olan işletmeler tarafından daha sık tercih edilen bir hizmettir. Özellikle de küçük işletmeler tarafından sıklıkla kullanılan bu depolama raf sistemleri, büyük işletmeler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Küçük işletmelerin bu depolama raf hizmetlerini tercih etme sebeplerinin başında ise küçük alanları yüksek kapasite de ürün taşıyabilecek hale getirmeleridir. Raf sistemleri ise sadece depolarla sınırlı kalmayan bir hizmet ağına sahiptir. Birçok farklı çeşitte ve sektörde hizmet verebilen bu raflar araçlar da araç içi raf sistemi şeklinde de hizmet verebilmektedir. Araç içi raf sistemleri ise nakliye işlemi gerçekleştiren araçların içerisine yapılan düzenlemeler sayesinde aracın taşıma kapasitesi genişletilmesidir. Tır, kamyon gibi nakliye araçlarında böyle bir araç içi raf sistemine gerek duyulmasa da daha küçük olan minibüs, panelvan ve kamyonet gibi küçük hacimli araçların kapasitesi genişletilmektedir. Bu sayede bu araçların taşıyabilecekleri ürün kapasitesini maksimum seviyeye çıkartmaktadır. Araç içi dolap ve raf sistemleri ise genel olarak lojistik sektörü başta olmak üzere birçok firmanın ve sektörün kullandığı ortak hizmetler olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç içi dolap ve raf sistemlerinin özellikleri ise tanımlanması gereken konular olduğu için bu konulara yazımızda değineceğiz.

Dolap Raf Sistemleri Nelerdir?

İşletmelerin depolama hizmetlerini karşılayan depo raf sistemleri, kullanıcılarına sunduğu avantajlardan kaynaklı olarak tercih edilmektedir. Lojistik firmaları tarafından sık sık tercih edilen depo raf sistemlerinin en büyük avantajı tabii ki de minimum alanı maksimum seviyede verim alabilecek hale getirmesidir. Bu durumda depo raf sistemlerinin işletmelerinin maliyetlerini azaltmaktadır. Aynı zamanda çok farklı ürünlerin depolanmasında yardımcı olan depo raf sistemleri sayesinde her ürün gerekli ortamlar sağlanarak istiflenebilmektedir. Bu ortamların sağlanabilmesi için ise raf sistemleri özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Peki bu sınıflar nelerdir?

  • Palet rafları
  • Koli ve kutu elleçleme rafları
  • Konsol kollu raflar
  • Kalıp rafları
  • Asmakat raf
  • Kayar raf
  • Sırt sırta raf sistemi

Araç İçi Dolap Nedir?

Tır, kamyon gibi ürün taşıma kapasitesi yüksek olmayan panelvan, minibüs ve kamyonet gibi araçların içerisine dolap, raf gibi ürünlerinin monte edilerek araçların ürün taşıma kapasitelerinin arttırılması için yapılan bu sisteme araç içi dolap ya da araç içi raf sistemleri denilmektedir. Şehirle arası ulaşımında kullanılan bu araçların içerisine monte edilen araç içi dolaplar sayesinde firmaların ürünlerini taşımaları kolaylaşmıştır. Bu durumda hem daha fazla ürün taşınabilmektedir hem de maliyetler azalmıştır.