Malzeme Dolapları

Ana Sayfa Malzeme Dolapları

Malzeme Dolapları

Malzeme Dolapları Hakkında Merak Edilenler

Genellikle fabrikalar, imalethaneler, bakım-onarım ve montaj atölyeri, otomotiv- makine ve metal işleme firmalarında kullanılan malzeme dolapları, işletmelerin kullanması için özel olarak üretilen ürünlerdir. Birçok sektörün kullanımına sunulan bu malzeme dolapları sayesinde atölye ve fabrikalardaki ürünlerin saklanması mümkündür. Bu dolaplar sayesinde ürünlerin kaybolması ve olası risklerden kaynaklı olarak zarar görmesinin önüne geçilir. Malzeme dolaplarının yapısı metaldendir ve bu dolaplar çekmeceli ve kilit sistemini de kullanıcılarına sunmaktadır. Çalışma ortamının düzelmesi için de sıklıkla kullanılan bu metal malzeme dolapları, endüstriyel malzeme dolapları olarak da isimlendirilmektedir. Standart olarak mavi renkte üretilen bu malzeme dolapları, elektro statik toz boya ile boyanmaktadır. Fakat malzeme dolaplarının standart rengi mavi olsa da müşterinin istekleri doğrultusunda farklı şekillerde de üretilebilmektedir. Çizilmelere ve dışarıdan gelen darbelere karşı oldukça dayanıklı olan malzeme dolapları, işyerlerinin ürünlerinin saklanması ve düzenli bir şekilde bir arada tutulması için birçok firma ve işletme tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Peki birçok sektörde ihtiyaç duyulan bu malzeme dolapları nelerdir, ne işe yarar? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

Malzeme Dolapları Ne İşe Yarar?

Çelik etkenlerden yapılan malzeme dolapları, firmalar ve iş yerleri için sıklıkla tercih edilen bir tür düzenleme dolabı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. İş yerlerinin ve firmaların kullandıkları ürünlerin zarar görmemeleri ve düzenli bir şekilde bir arada tutulması için özel olarak üretilen malzeme dolapları, müşterilerinin isteklerini karşılamaktadır. Özellikle de çelik yapısından kaynaklı olarak dışarıdan gelebilecek yangın, çizilme ve deforme olma gibi etkenlere karşı dayanıklıdır. Malzeme dolaplarının, kilit sistemleri sayesinde de içerisinde saklanacak ürünler güvenli bir şekilde saklanabilmektedir.

Malzeme Dolabı Çeşitleri Nelerdir?

Malzeme dolapları, bazı konularda birbirinden ayrılarak gruplandırılmıştır. Bu gruplar ise şu şekildedir:

  • Raflı Malzeme Dolabı: Çekmeceli ve çekmecesiz gibi modelleri olan raflı malzeme dolaplarında genellikle çekmece kullanılmaktadır. Bu çekmeceler yerine özel olarak üretilen pano veya raflar mevcuttur. Standart olarak 80 kg taşıma kapasitesi olan raflı malzeme dolaplarının yük taşıma kapasitesi istek doğrultusunda arttırılabilmektedir.
  • Endüstriyel Malzeme Dolabı: Sac kalınlığı ve üretilen diğer etkenleri sayesinde uzun süreler kullanım ömrü sunan endüstriyel malzeme dolapları, raflardan ve çekmecelerden oluşmaktadır. Bu rafların ise ortalama ağırlık taşıma kapasitesi 80 kg’dır.
  • Hırdavat Malzeme Dolabı: Özelliklerde fabrikalarda, atölyelerde ve tamirhanelerde kullanılan ağır yüklerin saklanması için üretilen hırdavat malzeme dolapları, ağır yüke dayanıklı etken maddelerden yapılmaktadır. Hırdavat ürünlerinin saklanmasında kullanılan bu dolaplar ise ürünlerin güvenli saklanması ve kolay ulaşılabilir olmasını sağlamaktadır.
  • Takım Dolabı: Fabrikalarda ve atölyelerde kullanılan personellerinin takımlarının kaybolmaması için tasarlanan bu dolaplar, kaybolmalara karşı fabrikaların zararlarını azaltmaktadır. Raflı, panolu ve çekmeceli gibi modelleri olan takım dolapları, personellerin ürünlerinin, eşyalarının güvenli bir şekilde saklanması için kullanılmaktadır.