Çalişma Tezgahlarinin Atölye Ve Fabri̇kalar İçi̇n Önemi̇

Tezgah Nedir?

Tezgah, üzerinde kesme, biçme, doğrama, ders çalışma gibi işlerin yapıldığı düz alandır. Aslında tanımda her ne kadar kısa olarak bahsetsek de kullanım alanı oldukça çeşitlidir. Bunlara örnek verecek olursak banyo, mutfak, atölye gibi alanlarda kullanılır. Çalışma tezgahı ise, atölye, fabrika gibi alanlarda üstünde işlem yapabileceğiniz (tahta kesme, biçme gibi) yerdir. Çalışma tezgahlarının yapımı oldukça emek isteyen zor bir iştir. El emeği isteyen bu yapım özenli ve titiz şekilde olmalıdır. Darbeye karşı, kesik ve çiziklere, kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdırlar. Bunu sebebi, tezgahlar elektrostatik adı verilen toz boyalar ile özenli bir şekilde boyanır ve ardından 180 derecenin üstünde olmayacak şekilde fırında tezgah yapımına özel boya fırınlarında pişirilir. Ve böylelikle olası bir durumda dayanıklılık gösterir ve uzun ömürlü olurlar.

Çalışma tezgahlarında isteğe ve kullanım yerine göre alt kısımlarında çekmece, aralarında ise raf bulunur. Bu çekmecelerin ve rafların olmasının sebebi işlem yaparken kullanılan malzemeleri organize etmek için daha düzenli ve pratik olması açısından daha rahat olmasıdır. Daha sağlam olması için çalışma masaların üst tarafı mdflerden yapılır, ayaklarında ise kaymasını önlemek zemine zarar vermemesi için kauçuk lastik kullanılır.

Çalışma Tezgahı Modelleri Nelerdir?

Çalışma tezgahları tek bir kullanım alanına mahsus değildir. Çeşitli kullanım alanları ile her yerde pratik şekilde kullanılır hatta tezgahsız iş yapılmaz hale gelir.

Bar çalışma tezgahı

Bar çalışma tezgahları, bar ortamlarına uygun şekilde ve ölçüde üretilen çalışma tezgahları modelleri arasında yer almaktadır. İstenilen modele göre bir fiyat biçerek standartların en üstünde bir çalışma tezgahı üretilir. Bar çalışma tezgahı fiyat performans açısında değişik ölçü modele göre değişiklik göstermektedir.

Büfe çalışma tezgahı

Büfeler, kafe, restoran gibi büyük işletmelerin aksine küçük işletmesi olan yerlerdir. Büfe gibi yerlerin belirli bir büyük mekanları yoktur, alanı dar ve küçük olduğu için yer sıkıntısı da oldukça yaygındır. Bu tarz yerlere özel ölçülerde tasarlanan tezgahlar, hem alandan tasarruf hem de ferahlık kazandırmaktadır. Çalışma tezgahı genellikle her mutfakta kullanılan mermer şeklinde olan tezgahlardan yapılmaktadır. Büfe çalışma elemanları, malzemelerini tezgahın üzerine, rafa veya çekmeceye malzemelerini yerleştirerek kendilerine daha geniş alan yaratırlar.

Döner çalışma tezgahı

Döner çalışma tezgahları, et, tavuk döneri işini yerine getiren işçilerin yaptıkları işin daha temiz ve pratik olması için kullandıkları çalışma tezgahı modelleri arasında yer alan tezgahlardır. Bu çalışma tezgahlarının alt kısımlarında ekmeklerini koyabileceği bir bölüm bulunur. Tezgahın üst tarafında dönerlerini koyabilecekleri ve pişirebilecekleri bir ocak bulunur. Eti pişirmek ve ocağın çalışması için de davlumbaz bulunur. Hijyen oldukça önemli bir etken olduğu için döner tezgahları daha düzenli ve özenli bir şekilde yapılmalıdır.

Detay Endüstri