Araç İçi̇ Raf Si̇stemleri̇ni̇ Ki̇mler Terci̇h Edi̇yor?

Araç içi raf sistemi, ticari amaçla kullanılan araçlarda nakliye yapılırken daha kolaylık sağlanması ve alandan tasarruf edilmesi için kullanılan sistemlerdir. Her araçta bulunmayan bu sistem büyük minibüsler ve kamyonlarda kullanılır. Taşınacak nakliyenin ebat, boy ve genişliği araçlara sığmamaktadır. Bu yüzden nakliye işleminin daha pratik olması için istenilen ölçülere göre araç içi raf sistemi yapılmaktadır. Koyulan bu raflar sayesinde aracın içi gözle görülür bir şekilde genişler. Böylelikle taşınması istenilen her çeşit malzeme daha kolay ve farklı türlerle taşınabilmektedir.

Araç içi raf sistemi çeşitli modelleri ile farklı türlere ait modeller mevcuttur. Firmalara nakliye işleminde önemli ölçüde kolaylık sağlayan bu raf sistemleri hijyen açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Örneğin, bir yük kafes tarzı sistemden plastik kaplara taşınıyorsa hijyen açısından dikkat edilmesi için camlı kabinlerden metal kaplara kadar oldukça fazla çeşitli raf sistemi bulunmaktadır.

Araç içi raf sistemini kimler tercih eder?

Araç içi raf sistemini kargo taşıyan araçlarda yaygın olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir. Kabinlerin kilitli olması, kırılması yüksek ihtimalli olan eşyalar için güvenli şekilde dolaplar ve rafların olması kargoların daha iyi bir şekilde taşınmasını sağlıyor. Bütün kargoların düzenli bir şekilde raflara yerleştirilmesi, dağıtım sırasında zamandan tasarruf sağlayarak işleri daha çok kolaylaştırır.

Barınaklara canlı hayvan taşınması durumunda kullanılan araçlarda araç içi raf sistemi tercih edilmektedir. Hayvanların güvenli, zarar vermeden hijyenik bir şekilde taşınması önemli bir husustur. Bu yüzden sağlam şekilde yapılan raf sistemleri hayvanları daha güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar.

Bir diğer kullanım alanı ise marketlerin tercih etmiş olduğu araçlar. Bu araçlarda malzeme ve kolilerin daha düzenli bir şekilde yerleştirilmesi için raf sistemi kullanılmaktadır. Bu malzemeler için yapılan sistemler onlarca ağır yükü kaldırabilir ve koliler için çok sayıda raflarda oluşur.

Gıda ve eczane sektöründe araç içi raf tercih edilir. Bu firmalara giden ürünlerin bozulmamaları için soğutma sistemine ihtiyaç vardır. Araç içi raflar dizayn edilirken soğut sistemi uygulaması firmaya giden araçlar içerisinde üretilir. Böylelikle bozulabilecek ürünleri uzun mesafe bile olsa bozulmadan götürebilme pratikliği kazandırmıştır.

Böylelikle her firma kendi alanına göre araç içi raf sistemi tercih etmektedir.

Araç içi raf sistem kullanımı faydaları nelerdir?

  • Araç içi raf sistemi, yükler düzenli bir şekilde koyulursa geri indirileceğinde zamandan tasarruf ederek pratiklik kazandırır. Daha az elemana ihtiyaç duyularak firmaya daha fazla gelir elde edilmiş olur.
  • Bu sistemler kişinin isteğine göre oluşturulur. İsteğe uygun bir şekilde tasarlanan raflar araca montaj edilir ve istenilen zamanda kolayca yerinden sökülür. Bu işlem yapılırken araca zarar minimum şeklinde olur. Gönül rahatlığı ile diyene herkes firma araçlarına araç içi raf sistemini yaptırabilir.
Detay Endüstri